Jak ciąć bloki rybne?
Cięcie bloków rybnych jest kluczowe dla przetwórstwa rybnego. Przed przystąpieniem do obróbki bloki rybne muszą być pocięte na mniejsze kawałki, aby umożliwić dalsze przerobienie na różnorodne produkty, takie jak filety, paluszki rybne czy burgery. W poniższym artykule przedstawimy najbardziej popularne metody cięcia ryb.
Jakie są najbardziej popularne metody cięcia bloków rybnych?
Najczęściej stosowanym narzędziem do cięcia bloków mrożonej ryby jest cięcie piłą taśmową. Metoda ta polega na przecinaniu bloków rybnych przy pomocy taśmy tnącej, która porusza się na kołach pasowych z napędem mechanicznym. Inną metodą jest cięcie gilotynowe, które polega na przecinaniu bloków rybnych przy pomocy noża tnącego. Stosowane są rozwiązania jednoostrzowe lub wieloostrzowe obsługiwane siłą wywoływaną ręcznie lub ze wspomaganiem. Urządzenie może mieć wiele zespołów tnących z rozmieszczonymi ostrzami, które przemieszczają się pod wpływem siłownika. Kolejne rozwiązanie to cięcie nożem tarczowym. Wyróżniamy układy z jednym, dwoma a nawet sześcioma wałkami nożowymi. Spotyka się tu różne systemy transportujące surowiec w obszarze cięcia. Inną metodą cięcia bloków rybnych jest łupanie. Metoda ta polega na przepychaniu mrożonego surowca przez nieruchome ostrza.
Niestandardowe metody cięcia bloków rybnych
Do uzyskania skomplikowanych kształtów stosuje się metodę zwaną wycinaniem. Bloki są cięte poprzez ścinanie przy pomocy stempla w specjalnej formie prasy ścinającej. Z kolei cięcie strumieniem wody to niekonwencjonalna metoda, która polega na przecinaniu mrożonej ryby za pomocą wysokiego ciśnienia strumienia wody. Surowiec wprowadza się pojedynczo na przenośnik utworzony przez szereg plastikowych taśm, pod którymi znajduje się łańcuch bez końca z serią skierowanych w górę zabieraków, przesuwających płyty pod zestawem urządzeń strumieniowych. Metoda ta pozwala uzyskać czyste i równomierne kawałki ryby oraz uniknąć konieczności rozmrażania surowca.